გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი,პირადი ნომერი: ქეთევან გურგულიანი
12001042672
საგანი: ბიოლოგია
სწავლების საფეხური/კლასი: მე- 8 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 26
გაკვეთილის თემა: “საჭმლის მომნელებელი სისტემა“
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეებმა შეძლონ მოდელების,
ტაბულების და ვიდეოების გამოყენებით საჭმლის მომნელებელი სისტემის ორგანოების ამოცნობა,
მათ სამუშა ოფუნქციებსა
და მიმდინარე პროცესებზე მსჯელობა, ურთიერთდაკავშირება, ცდებისა და ისტის საშვალებით
მონაცემების დამუშავება, ცხრილებსა და სქემებში განთავსება,
მიღებული შედეგების მიხედვით ცოდნის ტრასფერი ყოველდღიურ ცხოვრებაში.
№
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო/(წთ)
|
1
|
I აქტივობა
მოსწავლეები ჯგუფების მიხედვით იკავებენ ადგილებს მაგიდებთან. ვაფიქსირებ
„არებს“ ჟურნალში. რის შედეგადაც გავაცნობ
გაკვეთილის მიზანს და შეფასების რუბრიკას (თან ერთვის) მიზანიც და რუბრიკაც
წინასწარ იქნება დაფაზე გამოკრული
|
ორგანიზაციულიმხარის მოგვარება
|
მთლი კლასი.
|
მოსწავლეებს მაგიდაზე ხვდებათ ტაბულები, კომპიუტერი, ტაბულები,თაბახის
ფურცელი სამუშაოდ და შესაბამისი დავალებები,
პასუხების ფურცლები
|
3წთ.
|
2
|
II აქტივობა
წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად გამოვიყენებ შემდეგ
კითხვებს: რა არის უჯრედი? რას ქმნის უჯრედების ერთიანობა?
რა არის ქსოვილი,? რამდენი სახის ქსოვილები არის
ჩვენთვის ცნობილი? რაში მდგომარეობს სისხლის ფუნქციები?სისხლის მიმოქცების რამდენი
წრე ვიცით?
|
გონებრივი იერიში
საკვანძო კითხვები
„ცერების“მეთედის გამოყენება
კითხვა პასუხი
|
მთელი კლასი
|
კედელზე გაკრული ორგანოთა სისტემები
|
2წთ.
|
3
|
III აქტივობა
მიზნიდან გამომდინარე მოსწავლეებს გავაცნობ ინსტრუქციას გაჩერებების
შესასრულებელ დავალებათა დაკავშირებით.
მოსწავლეებს თითოეულ გაჩერებაზე დახვდებათ ბარათები სადაც მითითებულიიქნება
თუ რა უდა გააკეთონ დავალების შესასრულებლად ეძლევა 3 წთ
დროის კონტროლი ხორციელდებაქვიშის საათის დახმარებით, დროის ამოწურვა
ეცნობათ ჩენს მიერ.
მე ვახდენ დაკვირვების დაფაზე მოსწავლეთა შეფასებას შესაბამისი კრიტერიუმების
მიხედვით.
დავალებები შემდეგია:
|
სასწავლო გაჩერებები
|
მუშაობა ჯგუფებში
|
მაკეტები, ტორსი, ტაბულები, კომპიუტერი, ცხრილები, სქემები, სახელმძღვანე
ლო,ფანქრებიდა ფლომასტერები.
|
12წთ+1წთ
|
4
|
გაჩერება N1
დავალება
თქვენ მაგიდაზე გილაგიათ ტორსი, საჭმლისმომნელებელი სისტემის ტაბულა,რომლის
დახმარებითაც უნდა ამოიცნოთ ადამიანის საჭმლის მომნელებელი სისტემის ორგანოები, შეუსაბამომათ
შესასრულებელფუნქციებს და გამოსახოთ ცხრილში ზუსტი თანამიმდევრობით,
დაშლით და ააწყობთ ტორსზე ადამიანის საჭმლის მომნელებელი სისტემისორგანოებს.
გადაიტანეთ პასუხები ფურცელზე და გააკარით კედელზე შეტრიალებული.
დავალების შესასრულებლად გეძლევათ 3 წთ
შემდეგ კი ინაცვლებთ შემდეგ
გაჩერებაზე.
დავალებას თან ერთვის ცარიელი სქემები და ცხრილები
|
პრაქტიკული მუშაობა
|
ჯგუფური
|
ტორსი, სმს ტაბულა, ცხრილები და სქემები, პასუხების ფურცლები
|
|
5
|
გაჩერება N2
დავალება
ყურადღებით უყურეთ ვიდეო ფილმს საჭმლის მომნელებელ სისტემაზე და თანამიმდევრობით
გამოსახე მოცემულ რუბრიკებზე თუ სად იწყება ორგანული ნივთიერებების: ნახშირწყლების,
ცილების, ცხიმების დაშლის პროცესი ფერმენტების ზეგავლენით, სქემაზე გამოსახეთ თუ
რომელი ენზიმი (ფერმენტი), რომელ ორგანულ ნივთიერებაზე მოქმწდბს და სად?
-უპასუხეთ საკვლევ კითხვას: როგორ მოხვდება ტვინში კუნთებში და სხვა
ორგანოებში პური, ხორცი, ხილი და სხვა პროდუქტები რომელსაც თქვენ მიირთმევთ?
დააფიქსირეთ ფურცელზე თქვენი აზრი და გააკარით კედელზე შეტრიალებული
დავალების შესასრულებლად. შესასრულებლად გეძლევათ 3წთ, შემდეგ კი ინაცვლებთ შემდეგ
გაჩერებაზე.
|
პრაქტიკული მუშაობა
|
ჯგუფური
|
კომპიუტერი, სქემები
|
|
6
|
გაჩერება N3
დავალება
მოცემული გაქვთ საკვლევი კითხვა, რას მალავენ ვიტამინები?
გარდა ცილების, ცხიმების და ნახშირწყლებისა, რა საკვები ღირებულება გააჩნიათ
მათ?
მოპოვებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით იმსჯელეთ საკვები დანამატების აუცილებლობაზე,
კვების პროდუქტებზე და იმ რისკებზე, რასაც იწვწვნ ისინი.
იმსჯელეთ კვების შედეგად მოალოდნელ დარღვევებზე, გაანალიზე და დაბალანსებული
კვების რაციონი და წარმოადგინე ცხრილის სახით, ააგეთ კვების პირამიდა, ერთად მიღებული
მონაცემების და დასკვნა დააფიქსირე ფურცელზე, გააკარით კედელზე შეტრიალებული.
დავალების შესასრულებლად გეძლევათ 3 წთ. შემდეგ კი გადახვალთ შემდეგ
გაჩერებაზე
|
პრაქტიკული მუშაობა
|
ჯგუფური
|
ცხრილები,სქემები
|
3წთ.
|
7
|
შეჩერება N4
დავალება
ჩაატარე და დაგეგმე ცდა ნახშირწყლების აღმოჩენაზე: პურზე ვაშლზე და კარტოფილზე
იოდის დაწვეთებით. გამოსახე და შეავსე ცდის ოქმი სწორი თანმიმდევრობით,
იმსჯელეთ თუ ნახშირწყლების არასწორი ჭარბი მოხმარება რა დაავადებას გამოიწვევს,
ჩამოწერე დაავადების სიმპტომები.
გაეცანი სიტოაციურ ამოცანას და შეძელით დაუსვათ პაციებტს დაგნოზი, დასკვნები
დააფიქსირეთ ფურცელზე და გააკარით შეტრიალებული დავალების შესასრულებლად გეძლევათ
3 წთ.
შემდეგ გადაინაცვლეთ შემდეგ გაჩერებაზე
|
პრაქტიკული მუშაობა
|
პრაქტიკული
|
იოდი, პურის ვაშლის და კარტოფილის ნაჭრები
|
|
8
|
IV აქტივონა
დავალებების შესრულების შემდეგ, მოსწავლეებს ვუთითებ დარჩნენ თავიანთ ადგილებზე, ჩამოხსნან კედლიდან სხვა სხვა ჯგუფების
ნამუშევრები და მოემზადონ პრეზენტაციისთვის.
|
ინსტრუქტაჟი, შესრულებული მუშაობისანალიზი
|
ჯგუფური მუშაობა
|
სხვადასხვა ჯგუფების ნამუშევრები
|
|
9
|
V აქტივობა
მოსწავლეები ჯგუფების მიხედვით იხილავენ დავალებებს და უკეთებენ ანალიზს
სხვადასხვა ჯგუფების ნამუშევრებს, აკეთებენ უკუკავშირს, უსვამენ ერთმანეთ შეკითხვებს
არსებობის შემთხვევაში
|
პრეზენტაცია
|
ჯგუფური მუშაობა
|
სხვადასხვა ჯგუფების ნამუშევრები
|
12 წთ
|
10
|
VI აქტივობა
მოსწავლეებს პრეზენტაციებიდან გამომდინარე შევახსენებ მიზანს და ყურადღებას
გავამახვილებ შედეგებზე. ერთხელ კიდევ შერჩევითობის პრინციპით გამოვიყენებ კითხვა
პასუხის რეჟიმს და შევაჯამებ მთელ მათ მუშაობას.
მოსწავლეებმა კიდევ ერთხელ უნდა გაიზიარონ თუ რა დაავადების წარმოქმნის
საშიშროება ემუქრებათ სამომავლოდ არასწორი კვების და საჭმლის მომნელებელი ფუნქციის
დარღვევას.
|
გაკვეთილის შეჯამება
|
მთელი კლასი
|
|
3 წთ
|
11
|
VII აქტივობა
მოსწავლეებს დავურიგებ შეფასების რუბრიკებს და მივცემ ინსტრუქციას თუ
როგორ შეავსონ.
ამდროსმე ფლიბჩარტზე
გამზადებულ შეფასების ცხრილში ჯგუფების მიხედვით შევიტან ჩემი დაკვირვების
მონაცემებს. მოსწავლეების თვითშეფასების და ურთიერთშეფასების მოსმენის პარალელურად
მივცემ უკუკავშირს და გამოვიყვან საერთო ქულას
|
მოსწავლეთა შეფასება, თვით შეფასება, ურთიერთ შეფასება
|
ჯგუფური
|
შეფასების რუბრიკები, დაკვირვების დაფა(დღიური) ფლიბჩარტი
|
7 წთ
|
12
|
VIII აქტივობა
მოსწავლეებს ვაძლევ საშინაო დავალებას მოიძიონ ინფორმაცია:
ღვიძლის დაავადებების შესახებ.
საკლასო ოთახის დატოვებამდე შეავსონ გასასვლელი ბილეთი (თან ერთვის)
|
საშინაო დავალება
|
მთელო კლასი
|
|
3 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები:
კვლ.VIII.2
მოსწავლეს შეუძლია
კვლევითი პროცედურების განხორციელება/ მონაცემების აღრიცხვა
კვლ.VIII.3 მოსწავლეს შეუძლია
მონაცემთა წარდგენა სხვადასხვა საკომუნიკაციო საშვალების გამოყენებით.
კვლ.VIII.4 მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა ანალიზი და შეფასება
კვლ.VIII.5 მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს ადამიანის ორგანიზმის ანატომიური და ფიზიოლოგიური
თავისებურებები, დააკავშიროს ცალკეული ორგანო შესაბამის ორგანოთა სისტემასთან
და შეუსაბამოს შესასრულებელ ფუნქციას.
თბილისი
217 საჯარო სკოლა
ქეთევან გურგულიანი
No comments:
Post a Comment